Στον Ηρόδοτο το Σούπερ Καπ! Νίκησε 1-0 την ΑΕ Καραϊσκάκη του Νίκου Θεοδοσιάδη

Τέσσερα στα τέσσερα τρόπαια για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού, η οποία πανηγύρισε και το Κύπελλο Ερασιτεχνών, νικώντας την Α.Ε. Καραϊσκάκης.
Οι Κρητικοί είναι οι κάτοχοι του Σούπερ Καπ.
Η ομάδα του Λευτέρη Βασιλειάδη ήρθε αποφασισμένη στην Αθήνα και με ένα όμορφο τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο, επιστρέφει με το τρόπαιο στο Ηράκλειο. Αυτό είναι το τέταρτο κύπελλο, μιας και έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα, το κύπελλο της ένωσης, όπως και αυτό των Ερασιτεχνών. Από την άλλη, ο Καραϊσκάκης μένει με τον τίτλο του Κυπελλούχου της Γ’ Εθνικής, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ηροδότου. Στο 82’ οι Αρτινοί είδαν το γκολ του Ζυγκερίδη να ακυρώνεται, ως αντικανονικό.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό, αν και το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις μεγάλες φάσεις. Έτσι, η πρώτη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 26’, όταν του σουτ του Αχιλλέως δεν βρήκε στόχο. Στο 35’ οι Κρητικοί είχαν ακόμη μια ευκαιρία, όταν το σουτ του Φραγκουλάκη πέρασε λίγα μέτρα εκτός εστίας.

Στο 52’ και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χαρτσιά, η κεφαλιά του Καραγιαννίδη πέρασε άουτ, ενώ στο 53’, μετά την εξαιρετική κίνηση του Μωραΐτη, η σέντρα του πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στο 56’ ο Σιαράβας απέκρουσε δύσκολα του σουτ του Μωραΐτη, ενώ στο 66’ οι Αρτινοί είχαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Στο 66’ ο Ζυγκερίδης πάσαρε στον Μπεκατώρο, με τον τελευταίο να πλασάρει άουτ απέναντι από τον Λουτριώτη.

Στο 70’ ο ιδιαίτερα δραστήριος Μωραΐτης από το ύψος τους πέναλτι δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη, ωστόσο, στο 74’ οι Ηρακλειώτες πήραν κεφάλι στο σκορ. Μετά από πάσα του Φραγκουλάκη, ο Κοιλιάρας «κρέμασε» τον Σιαράβα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 82’ οι Ηπειρώτες ισοφάρισαν, ωστόσο, το γκολ του Ζυγκερίδη ακυρώθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, καθώς στην αρχή της φάσης, ο Ευαγγέλου έκανε φάουλ σε ποδοσφαιριστή του Ηροδότου. Στο 90’ η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίδια, μιας και η κεφαλιά του Ευαγγέλου σταμάτησε στον τερματοφύλακα.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Δέτση (Αθηνών), Γουρνιάς (Ανατ. Αττικής)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου(75′ Ευαγγέλου), Λάμπρου, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Ντατίδης, Μπεκατώρος(75′ Γυφτοκωστας), Μαζιώτης(59′ Κουσίδης), Ζυγκερίδης

Ηρόδοτος (Λευτέρης Βασιλειάδης): Λουτριώτης, Προβυδάκης, Τσουμάγκας, Κεφαλούκος, Κανδυλάκης, Μπαλάφας, Μωραΐτης(87′ Μπάμπης), Φραγκουλάκης, Μπερνιδάκης(72′ Μυλωνάς), Κοιλιάρας(90′ Παπαδάκης), Αχιλλέως
Πηγή: grandsport.gr