ΑΕ Καρίτσας-ΑΕ Ποσειδών Π.Π.Π. 1-2 Καλαμπάκας και Κυρτέγος έστειλαν στον Όλυμπο τον Ποσειδώνα!

Καλό παιχνίδι, δυνατό αλλά σε αθλητικά πλαίσια το παιχνίδι πλέι-οφ ανάμεσα στην τυπικά γηπεδούχο ΑΕ Καρίτσας και τον Ποσειδώνα Π.Π.Π. που κέρδισε τελικά 1-2 και πήρε το εισιτήριο της ανόδου στη Γ΄εθνική κατηγορία!
Ο αγώνας είχε κατά διαστήματα πολύ καλό ρυθμό και οι δυο ομάδες δικαιολόγησαν την βαθμολογική τους θέση στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Πιερίας.
Συγχαρητήρια αξίζουν σε παίκτες, προπονητές και φιλάθλους που σε γενικές γραμμές κράτησαν σε καλό επίπεδο τη διεξαγωγή του μεγάλου για την Πιερία και το ποδόσφαιρο της, αυτού τελικού.

Στο πρώτο μέρος ο Ποσειδώνας θα μπορούσε να πετύχει νωρίτερα γκολ στις ευκαιρίες που έφτιαξε αλλά έπεσε επάνω σε έναν πολύ καλό Τσιλεγκερίδη, που κράτησε ανέπαφη την εστία του και αντέδρασε σωστά όταν αυτό χρειάστηκε.
Στο 8ο λεπτό η πρώτη καλή φάση του αγώνα και έγινε για λογαριασμό της ΑΕΚ, με τον Τρικαλόπουλο να βγάζει ωραία πάσα στον εκ των κορυφαίων της Καρίτσας Μαυρίδη, που απο καλή θέση θα σουτάρει άουτ.

Στο 10΄θα απαντήσει με ευκαιρία ο Ποσειδώνας, όταν το πλασέ του Καλαμπάκα απο καλό σημείο θα διώξουν απο σχεδόν απο τη γραμμή οι παίκτες του Σάκη Λιάγκα.
Στο 12΄θα ακυρωθεί ως οφσάιντ γκολ που θα πετύχει ο Παυλίδης.

Στο 16΄και το 18΄ο Τσιλεγκερίδης θα αποκρούσει τα σουτ των Παυλίδη και Κυρτέγου αντίστοιχα, και στο 45΄θα γίνει το 0-1 για τον Ποσειδώνα. Η μπάλα θα φτάσει δεξιά όπου ο αμαρκάριστος Αποστολίδης θα βγάλει όμορφη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο αμαρκάριστος Καλαμπάκας με πλασέ θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 2ο ημίχρονο το σουτ του Μπουτογιάννη θα περάσει άουτ στο 49΄ και στο 60΄η ΑΕΚ θα κάνει το 1-1 όταν σε σέντρα απο αριστερά θα κάνει ο Δεμηρτζόγλου την δυνατή κεφαλιά "ψαράκι", η μπάλα θα βρεί στα σώματα των παικτών της ομάδας του Παναγιώτη Παρασίδη και θα καταλήξει στον αμαρκάριστο Ταρασιάδη που με σουτ μέσα απο την περιοχή και πλάγια, θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 69΄ωραία φάση στο παιχνίδι, με τον Τσιλεγκερίδη να σώζει την εστία του βγάζοντας σε κόρνερ το πλασέ του Κυρτάγου, και στην εκτέλεση του κόρνερ να απομακρύνει με τέτοιο τρόπο ώστε να έχει στην κόντρα την ευκαιρία να φτάσει στο γκολ η ομάδα της Καρίτσας χωρίς όμως να το καταφέρει αφού τελικά απομάκρυναν οι παίκτες του Ποσειδώνα.

Στο 80΄ο Ποσειδώνας θα πετύχει και δεύτερο γκολ, σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τη Γ΄εθνική κατηγορία, όταν σε σούτ του Παυλίδη απο πλάγια θα αποκρούσει και πάλι ο Τσιλεγκερίδης, η μπάλα θα φτάσει στον Κυρτέγο που με δυνατό σουτ μέσα απο την περιοχή θα διαμορφώσει το τελικό 1-2.

Στις καθυστερήσεις δυνατό σουτ του Γκουδάρα, θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Τσιλεγκερίδη.