Πιερικός Αρχέλαος-Ερμής Αγιάς 86-80 Νίκη-παραμονή για την ομάδα της Κατερίνης!

Ο Πιερικός Αρχέλαος νίκησε με 86-80 τον Ερμή Αγιάς στην Κατερίνη και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Β' Εθνική, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος!

Η ομάδα της Λάρισας ήθελε τη νίκη για να ελπίζει στην απευθείας άνοδο στην Α2 και έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 30-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να περιορίσει τον Ερμή Αγιάς, παίζοντας αποτελεσματική άμυνα, γεγονός που όχι μόνο τον βοήθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά 1’ 25” πριν τη λήξη του ημιχρόνου πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 39-37 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 41-39.

Ο Ερμής κατάφερε να ξεφύγει με επτά (50-57), 3’ 17” πριν την ολοκλήρωσή της τρίτης περιόδου, με την ομάδα της Κατερίνης να «μαζεύει» τη διαφορά μειώνοντας σε 57-59. Οι Λαρισαίοι είχαν το προβάδισμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι κοντά στο σκορ και να περνάει μπροστά με 81-80. Ο Καραγκιολίδης με καλάθι και φάουλ έκανε το 84-80 και ο Τσιρογιάννης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 86-80.

Διαιτητές: Σιμιτόπουλος – Τζήμα.
Δεκάλεπτα: 19-30, 41-39, 57-59, 86-80.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Τζιοβάρας, Γκοντόπουλος 18 (4), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 18 (4), Καραγκιολίδης 23 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 11, Κωνσταντινίδης, Τσιρογιάννης 12 (2), Μπόζογλου, Παπαμιχαήλ 4.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιάσαρης): Τσιάμπαλης, Γκανέτσας, Μηλιώνης, Χαλκιάς 10 (2), Κόμματος 24 (6), Περοττής 19, Τριανταφύλλου 18 (3), Βαβάτσικος 3 (1), Φαρμάκης Α., Γούλας 4, Αγαπίου 2, Φαρμάκης.
Πηγή: imerisiapierias.net