Πιερικός Αστήρ Κ. Αγιάννη-Πιερικός Ρυακίων 0-0 και ...πανηγύρια ανόδου οι γηπεδούχοι!! (φωτο)

Την άνοδο του στην Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας εξασφάλισε η ομάδα του Κ. Αγιάννη μετά το ισόπαλο εντός έδρας 0-0 με τον Πιερικό Ρυακίων σε ένα κλειστό παιχνίδι οπου οι ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν και απο τις δύο ομάδες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την εδαφική υπεροχή στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Οκουτσόγλου.
Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους γηπεδούχους να πέρνουν τα ηνία του αγώνα, να έχουν τις ευκαιρίες να σημειώσουν κάποιο τέρμα όμως στάθηκαν άτυχοι με τον συνήθη ύποπτο Βαγγέλη Καλαϊτζίδη «στράχαν» να βρίσκει απέναντι του σε καλή μέρα τον Ναζαρίδη και παρότι αγωνιζόταν απο το 49΄ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αλεμπούμπα Χ. με απευθειας κόκκινη κάρτα, όπως την αντίκρισε και ο Μποταΐτης στο φινάλε.

Η απο πλευράς Ρυακίων στις καθυστερήσεις του αγώνα για την ομάδα των Ρυακίων η χρονιά μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένη καθώς πρωταρχικός τους στόχος ήταν η είσοδος τους στα PLAY OFF.
Έτσι μετά απο την περίοδο 1999-2000 ο Πιερικός Αστήρ Κ. Αγιάννη του Γ.Μαρένα πανηγυρίζει την άνοδό του στην Α’ κατηγορία την Ένωσης μας.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Στο 7΄δυνατό σουτ του Κουσουρή Π. απέκρουσε ο Τάσος Οκουτσόγλου και στην συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί.
Στο 20΄σουτ του Καλαιτζίδη απο καλή θέση η μπάλα έφυγε ελάχιστα αουτ.
Λίγο πρίν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Καλαιτζίδης αστόχησε απο ευνοική θέση.
Στο 49΄αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Αλεμπούμπας για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μπαμπατζιάνη.
Στο 52΄σε φάση διαρκείας το σουτ του Γιώργου Εφραιμίδη μέσα απο την περιοχή αποκρούστηκε απο σώματα των αμυντικών των Ρυακίων
Στο 55΄επικίνδυνη κεφαλιά του Κουσουρή έπειτα απο σέντρα του Γκοντάνη απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Οκουτσόγλου.
Στο 61′ ανεπανάληπτο τετ α τετ του Καλαϊτζίδη ο οποίος πλάσαρε, όμως ο Ναζαρίδης έδιωξε την μπάλα με τα πόδια.
Στο 72΄ το φαλτσαριστό φαουλ του Μποταΐτη εξουδετέρωσε για άλλη μια φορά ο Οκουτσόγλου.
Στο 90΄ο Οκουτσόγλου είπε και πάλι όχι σε απειθείας εκτέλεση φαουλ του Μπονταιτη απο το ημικύκλιο της περιοχής στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.
Στο 90+2 ο Ηλίας Μποταΐτης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα διότι σε φυσική διακοπή έπιασε αντίπαλο απο τον λαιμό.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Πάνος Συμεωνίδης με βοηθούς τον κ. Βαγγέλη Κεσίδη και την κα.Δήμητρα Τσικλητάρη.