Διαγόρας Σεβαστής-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-2 Καλύτερη στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη

Απο ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο του Βατάν, με τον Διαγόρα να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και να καταφέρνει να προηγηθεί με 1-0 αλλά η συνέχεια να μην είναι ανάλογη του 1ου μέρους και στην επανάληψη.

Η ομάδα του Καραϊσκάκη ήταν ανώτερη στο 2ο ημίχρονο, πέτυχε 2 γκολ και πήρε δίκαια τους τρείς βαθμούς της νίκης, σε ένα αδιάφορο για τους γηπεδούχους παιχνίδι που κρατάει όμως η εξέλιξη του και οι 3 κερδισμένοι βαθμοί ζωντανούς στην υπόθεση της ανόδου τους φιλοξενούμενους για τη συνέχεια.

Η ομάδα της Πιερίας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγώνα και άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Αβραμίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Μυλωνάς τροφοδότησε τον Καράμπελα και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έξανε το 1-0.
Είκοσι λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση των Αρτινών, με τον Κουσίδη να είναι ο τελικός αποδέκτης ωραίας ομαδικής συνεργασίας και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη ήταν καλύτερη στο β’ 45λεπτο, καθώς ήθελε τη νίκη, ελπίζοντας παράλληλα σε γκέλα του Απόλλωνα Λάρισας, η οποία βέβαια δεν ήρθε. Στο 47’ ο Χαρτσιάς είχε σουτ στο δοκάρι μετά και την απόκρουση του Αλυσανδράτου, ο οποίος απέκρουσε και τα σουτ των Κόλλινς και Ευαγγέλου λίγο αργότερα.

Στο 78’ το σουτ του Μπεκατώρου πέρασε λίγο άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο Ευαγγέλου με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 1-2, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

Διαγόρας Σεβαστής (Κώστας Παπαδόπουλος): Αλυσανδράτος, Σκλιοπίδης, Αβραμίδης, Δημητρίου, Τερζής (82’ Κούμπουλα), Καρατζάογλου (68’ Δημητρουλόπουλος), Κατσαιαμήτας (57’ Δεμηρτζόγλου), Μίχος, Μυλωνάς, Γεωργίου, Καράμπελας.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Παπανίκου, Βελέτης, Αβραμίδης (46’ Κόλλινς), Καραγιαννίδης, Μπεκατώρος, Χαρτσιάς, Ντατίδης, Γυφτόκωστας, Κουσίδης, Ζυγκερίδης (63’ Ευαγγέλου)