ΑΕ Καρίτσας-ΑΕ Ποσειδών Π.Π.Π. 0-3 Το σήκωσαν για 6η φορά οι νότιοι! (φωτο)

Κυπελλούχος Ε.Π.Σ. Πιερίας για 6η φορά στην ιστορία του στέφθηκε ο Ποσειδώνας Νέων Πόρων. Η ομάδα της νότιας Πιερίας κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Καλαμπάκα επικράτησε της Α.Ε. Καρίτσας με 3-0 στον 37ο τελικό Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Πιερίας.

Το σκορ άνοιξε ο Δημήτρης Κυρτέγος στο 66’, ενώ ο Δημήτρης Καλαμπάκας με άλλα δύο γκολ στο 75’ και το 82’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Το βραβείο του MVP του τελικού πηγαίνει στον Καλαμπάκα και αυτό του... Fair Play στον Κυρτέγο, ο  οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ του, ενώ και όταν αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό, καταχειροκροτήθηκε τόσο από τους φιλάθλους του Ποσειδώνα, όσο και από αυτούς της Καρίτσας.
Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά, με πολλά φάουλ και κακό ρυθμό, με τον Ποσειδώνα να είναι ελαφρώς καλύτερος και να έχει την πρώτη καλή φάση στον αγώνα στο 20ο λεπτό. Ο Καλαμπάκας πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Τσιλεγκερίδης με καταπληκτική απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

Μεγάλη φάση για τον Ποσειδώνα στο 30ο λεπτό όταν ο Αποστολίδης εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, ο Κολαξίδης έκανε την γυριστή κεφαλιά, ο Τσιλεγκερίδης απέκρουσε ασθενώς, ο Κυρτέγος έκανε το ψαλιδάκι μέσα από την μικρή περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 43’ όταν ο Παπαστεργίου έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Ταρασιάδη, αυτός όμως δεν έκανε καλό τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ, καθώς προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Γκεβρέκη.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ΑΕΚ έδειξε να μπαίνει καλύτερα και με μεγαλύτερο πάθος, ωστόσο ο Ποσειδώνας κυριάρχησε μετά το 60ο λεπτό πετυχαίνοντας τρία γκολ. Στο 66’ ο Καλαμπάκας έδωσε ωραία στον Χρυσόπουλο, αυτός γύρισε στον Κυρτέγο που πλάσαρε στα δίχτυα. Δεν πανηγύρισε το γκολ ο σκόρερ καθώς κατάγεται από την Καρίτσα και έχει αγωνιστεί φυσικά στην ΑΕΚ για πολλά χρόνια.

Στο 75’, το διώξιμο του Αποστολίδη βγήκε σε… καταπληκτική μπαλιά προς τον Καλαμπάκα, αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και με άψογο πλασέ έκανε το 2-0. Επτά λεπτά αργότερα, ο Κυρτέγος έδωσε ωραία στον Καλαμπάκα, αυτός κράτησε τη μπάλα και με πολύ ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσιλεγκερίδη διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Το «φιλμ» του αγώνα:
20’ φοβερό σουτ του Καλαμπάκα έξω από την περιοχή, καταπληκτική απόκρουση Τσιλεγκερίδη σε κόρνερ.
23’ φάουλ Κυρτέγος ψηλά άουτ.
25’ επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Τρικαλόπουλου από αριστερά, Μπουτογιάννης και Τζιάμας στην πορεία της μπάλας, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

30’ μεγάλη φάση για τον Ποσειδώνα. Εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη από δεξιά, κεφαλιά του Κολαξίδη απέκρουσε ο Τσιλεγκερίδης, ψαλιδάκι του Κυρτέγου μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.
32’ φάουλ του Τρικαλόπουλου από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Γκεβρέκης.

43’ ο Παπαστεργίου έβγαλε τετ-α-τετ τον Ταρασιάδη με τον Γκεβρέκη, όμως ο επιθετικός της ΑΕΚ έκανε κακό τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.
49’ σέντρα Δεμιρτζόγλου από αριστερά, ο Μητράκας λίγο έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά, ο Γκεβρέκης έδιωξε σε κόρνερ.

61’ ωραία κάθετη του Τροΐρη στον Χρυσόπουλο, αυτός έκοψε τη μπάλα στον χώρο του πέναλτι, ο Ευθυμιάδης έδιωξε τελευταία στιγμή προ του Κυρτέγου.

66’ ΓΚΟΛ 0-1. Γκολ για τον Ποσειδώνα που ανοίγει το σκορ. Ο Καλαμπάκας έδωσε ωραία στον Χρυσόπουλο, αυτός γύρισε στον Κυρτέγο που πλάσαρε στα δίχτυα. Δεν πανηγύρισε το γκολ ο σκόρερ καθώς κατάγεται από την Καρίτσα και έχει αγωνιστεί φυσικά στην ΑΕΚ.

75’ ΓΚΟΛ 0-2. Από διώξιμο του Αποστολίδη, βγήκε μπαλιά προς τον Καλαμπάκα στην πλάτη της άμυνας, αυτός μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άψογα για το 0-2.

82’ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Κυρτέγος έδωσε ωραία στον Καλαμπάκα, αυτός κράτησε τη μπάλα και με πολύ ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσιλεγκερίδη.

Διαιτητής: Ασλανίδης
Βοηθοί: Βρούζος, Λαφατζής Κ.
4ος: Νίκολιτς

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ε. ΚΑΡΙΤΣΑΣ (Σάκης Λιάγκας): Τσιλεγκερίδης, Δαλαμήτρας, Τζιάμας, Μπουτογιάννης, Ευθυμιάδης, Τρικαλόπουλος (69’ Μαυρίδης), Μητράκας (78’ Ανδρονικίδης), Μπέης, Ταρασιάδης, Δεμιρτζόγλου, Παπαστεργίου (74’ Ελισιάδης).

Α.Ε. ΠΟΣΕΙΔΩΝ Π.Π.Π. (Γιώτης Παρασίδης): Γκεβρέκης, Σδούγκας, Κατσαρός, Αποστολίδης (90’ Θ. Στούμπος), Κολαξίδης, Τροΐρης, Παυλίδης, Οικονόμου, Κυρτέγος (87’ Τσικαδέρης), Χρυσόπουλος (73’ Γκανάβας), Καλαμπάκας.
Πηγή: imerisiapierias.net