Πιερικός Αρχέλαος-Φίλιππος Βέροιας 77-55 Μπασκετάρα οι Κατερινιώτες!!

Ο αγώνας με τον Φίλιππο Βέροιας είχε χαρακτήρα «τελικού» γα τον Πιερικό Αρχέλαο, καθώς η ομάδα της Κατερίνης ήταν στο -2, ενώ είχε ηττηθεί και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (77-76).
Οι παίκτες του Στέλιου Χατζηιωάννου έπαιξαν παθιασμένα και πήραν μια εύκολη νίκη με 77-55 για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας και μπήκαν για τα καλά στο «κόλπο» της παραμονής.

Οι Κατερινιώτες «καθάρισαν» από νωρίς τη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με 25-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 41-24 στο ημίχρονο.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου είχαμε double score (62-31) για τον Πιερικό Αρχέλαο, με το τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και τον Στέλιο Χατζηιωάννου να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του.
Μάλιστα, οι Πολυχρόνης, Ζιώγας και Χατζηλάμπρου, προερχόμενοι από τις ακαδημίες του συλλόγου, έκαναν το ντεμπούτο τους με την ανδρική ομάδα.

Διαιτητές: Τζιοπάνος – Θεοδώρου
Δεκάλεπτα: 25-11, 41-24, 62-38, 77-55.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Γκοντόπουλος 21 (3), Καλτσουνάς 1, Γκογκίδης 8 (2), Καραγκιολίδης 11 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 5, Κωνσταντινίδης 14, Τσιρογιάννης 11 (3), Ζιώγας, Παπαμιχαήλ 6, Χατζηλάμπρου.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τσιμίδης, Βάλλιος 2, Παπαδόπουλος 2, Γεωργιάδης 2, Κόθρας 15 (3), Σιόλογκας 23, Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 4.
Πηγή: Ημερήσια της Πιερίας