Α.Ε. Καρίτσας – Γ. Ολύμπιος Λόφου 3-0 Δύσκολα αλλά δίκαια το τρίποντο η ΑΕΚ!

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-0, η Α.Ε. Καρίτσας επικράτησε του Γεωργάκη Ολύμπιου Λόφου και παρέμεινε στο -5 από τον πρωτοπόρο Ποσειδώνα, δύο αγωνιστικές πριν από τον μεταξύ τους αγώνα.
Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στον αγώνα, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν στην δημιουργία φάσεων, με εξαίρεση την φάση του 15ου λεπτού όταν και άνοιξε το σκορ.

Μετά από ωραία συνεργασία, ο Ελισιάδης έδωσε στον Παπαστεργίου, αυτός βρήκε τον Μητράκα που έφυγε στην πλάτης της άμυνας (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφ-σάιντ στον α’ βοηθό), αυτός έβγαλε τη σέντρα και ο Τρικαλόπουλος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα ο Λόφος έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Δημήτρης Ίτσιος του Χρήστου εκτέλεσε το φάουλ από πολύ μακριά, ο Τσιλεγκερίδης δεν υπολόγισε σωστά και προσπάθησε να διώξει σε κόρνερ, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα. Στο 70’ ο Μητράκας έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Μυρωτή για το 2-0, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 86’ ο Ελισιάδης με κοντινό πλασέ.

Διαιτητής: Ντουράκογλου
Βοηθοί: Θεοδώρου, Ζέρβας

ΑΕ ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Τσιλεγκερίδης, Δαλαμήτρας, Αετός, Μπουτογιάννης, Ευθυμιάδης, Μπέης, Μητράκας, Ελισιάδης, Ταρασιάδης (78’ Τσιλιμίγκας), Παπαστεργίου (68’ Δελαβερίδης), Τρικαλόπουλος (68’ Μαυρίδης).

Γ.Ο. ΛΟΦΟΥ: Μυρωτής, Τσαλός (60’ Α. Ίτσιος), Δ.Γ. Ίτσιος (68’ Παπαδημητρίου), Γ. Μπαλαούρας, Δ.Χ. Ίτσιος, Π. Αρβανίτης, Ευαγγελόπουλος, Ν. Αρβανίτης, Ν. Μπαλαούρας (80’ Μ. Σάββας), Δ.Ε. Ίτσιος, Α. Σιώκας.

Πηγή: imerisiapierias.net