Ταύρος Ελάφου-Πιερικός Ρυακίων 3-3 Αγγλικό σκορ, πλούσιο θέαμα στο ντέρμπι!

Δεν ανέδειξε νικητή το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Ταύρου Ελάφου και του Πιερικού Ρυακίων καθώς οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3 στο φινάλε του πρώτου γύρου της Β΄ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.
Για τέταρτο σερί παιχνίδι οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς νικητή, ωστόσο βρίσκονται μέσα στο στόχο που έχουν θέσει εξ αρχής.

Ο Πιερικός Ρυακίων με πολλές ελλείψεις πήρε δίκαια το βαθμό και παρέμεινε στην Πέμπτη θέση της κατάταξης με 23 βαθμούς, ενώ ο Ταύρος έχασε πολύτιμο έδαφος αν και έφτασε τους 20 πόντους.

Η ομάδα του Ηλία Μποταϊτη αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε 0-2, στη συνέχεια ο Ταύρος του Σωτήρη Παπαγιαννόπουλου αντέδρασε μειώνοντας το σκορ, ενώ θα μπορούσε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς όμως να το καταφέρει. Με την έναρξη της επανάληψης έγινε το 2-2 και όλα έδειχναν ότι θα έρθει η ολική ανατροπή.

Οι παίκτες όμως των Ρυακίων πήραν ξανά το προβάδισμα στο 63ο λεπτό και πίστεψαν στη νίκη που δεν ήρθε όμως ποτέ, αφού ο Ταύρος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 77ο λεπτό.
Δίκαιη η μοιρασιά σε ένα πολύ καλό παιχνίδι όπου και ο γηπεδούχος είχε σημαντικές απουσίες βασικών του παικτών.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Στο 5΄ ο Παναγιώτης Μπαμπατζιάνης με κοντινή προβολή έγραψε το 0-1. Είχε προηγηθεί σουτ πλασέ του Κονιανή και αμυντικό λάθος του Παπαγιαννόπουλου.
Στο 10΄ από γύρισμα του Λιοτήρη ο Σάκης Κονιανής με σουτ πλασέ έκαναε το 0-2.
Στο 12΄ σέντρα σουτ του Κουτσιαρή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ναζαρίδης.
Στο 17΄ καλό σουτ του Μποστανίτη Χ., η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 35΄ σουτ του Μπαμπατζιάνη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Καρανάτσιος.
Στο 37΄ από κάθετη πάσα του Γεωργαντά αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Χρήστος Βελώνης ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με άψογο σουτ πλασέ μείωσε σε 1-2.
Στο 41΄ σουτ του Μπαντζώλη, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Καρανάτσιου.

Στο 42΄ κόρνερ του Κόλτση, καρφωτή κεφαλιά του Σιαμπάνη από το δεύτερο δοκάρι, απέκρουσε πάνω στη γραμμή της εστίας του ο Ναζαρίδης σε κόρνερ.
Στο 44΄ γυριστό σουτ του Βελώνη εντός περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ναζαρίδης. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Κόλτσης, ο Γεωργαντάς όμως από πλεονεκτική θέση αστόχησε.
Στο 48΄ σέντρα του Βελώνη από δεξιά, σουτ πλασέ στην κίνηση από τον Ντίνο Κουτσιαρή, η μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 63΄ ο Μπαμπατζιάνης έκανε τη σέντρα από θέση δεξιά, ο Στέφος Α. σούταρε, απέκρουσε ο Καρανάτσιος και ο Λιοτήρης που καραδοκούσε από κοντά έγραψε το 2-3.
Στο 67΄ σουτ του Μπατσαρά Ορέστη ( από τα ανερχόμενα ταλέντα των Ρυακίων), απέκρουσε ο Καρανάτσιος σε κόρνερ.
Στο 77΄ο Σιαμπάνης με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-3.
Στις καθυστερήσεις ο Μπατσαράς είχε σουτ φάουλ που το εξουδετέρωσε ο Καρανάτσιος.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Φώτης Πολυχρόνης με βοηθούς τους κ.κ. Θεοδώρου – Μερτζεμέκη.