Εθνικός Ν. Τραπεζούντας - Αναγέννηση Κολινδρού 1-2 για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας

Ήταν ένας αγώνας γοήτρου ένας αγώνας δόξας και τιμής για την ιστορική ομάδα του Εθνικού Νέας Τραπεζούντας.  Έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε και σε αυτό συντέλεσε η κακή διαιτησία.
Δείχνοντας από νωρίς ότι δεν θα έχει εύκολο απόγευμα με τον σαφώς ανωτέρου επιπέδου Κολινδρό, η ομάδα της Τραπεζούντας κατάφερε με το πάθος και την μαχητικότητά της να δείξει ότι είναι ομάδα Α' Κατηγορίας.

Αν και το τελικό σκορ του αγώνα την αδικεί ο Εθνικός πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και οι παίκτες του Μάκη Κωνσταντινίδη  έστειλαν το βροντερό παρόν στους αντιπάλους τους.

Τα πρώτα λεπτά όντως αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες δεν πρόσφεραν ιδιαίτερες καταστάσεις πλην 2 τελικών ευκαιριών από τις δυο ομάδες εκατέρωθεν.

Με το αέρα κόντρα στο πρώτο ημίχρονο με την τύχη γυρισμένη πλάτη στην Τραπεζούντα με την διαιτησία σε πολύ κακή μέρα ο Κολινδρός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σέντρα-σουτ που κατέληξε στα δίχτυα με την βοήθεια του "Θεού ανέμου".

Έτσι στο 32' γράφτηκε το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να είναι ακίνδυνες αλλά σαφώς ανώτερη η Τραπεζούντα που πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που ήθελαν και πίστευαν παραπάνω στην ανατροπή.

Στο 52' απείλησαν με μακρινό σουτ του Κωνσταντινίδη που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 60' μετά από δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ο τερματοφύλακας είπε όχι στον Τερζίδη.

Στο 61' από εκτέλεση κόρνερ δεν βρέθηκε κανένας να την κάνει γκολ μιας και πέρασε από 3 παίκτες.

Στο 64' ξανά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζανέτας βρίσκει τόσο όσο θα έπρεπε για να αλλοιώσει την πορεία της μπάλας που πήγαινε στο κεφάλι του Μούκα σε πλεονεκτική θέση.

Στο 74' τελικά η γηπεδούχος ισοφαρίζει με τον Παπακωνσταντίνου που πέρασε αλλαγή να βρίσκεται στην κατάλληλη θέση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντινίδη.

Το τελευταίο τέταρτο που έμεινε ήταν πραγματικά ακατάλληλο για "καρδιακούς".

Η Τραπεζούντα το πίστευε παραπάνω ο Κολινδρός έδειχνε πως δεν μπορεί αλλά ο διαιτητής είχε άλλη άποψη. Χάρισε μαρς αποβολή σε τάκλιν από πίσω, δεν έβγαλε δεύτερη κίτρινη/αποβολή και ολοκλήρωσε το "χριστουγεννιάτικο δώρο" στον Κολινδρό με τη βοήθεια του επόπτη που έκλεισε τα μάτια του σε καθαρό οφσάιντ στο 87', όπου και η Αναγέννηση Κολινδρού έκανε το τελικό 1-2.

Τα όνειρα τελείωσαν, τα φτερά κόπηκαν αλλά ο Εθνικός Ν. Τραπεζούντας πήρε το αναγνωρίσιμο χειροκρότημα και από τον αντίπαλο για την ανωτερότητά του. Η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της Τραπεζούντας ήταν κάτι παραπάνω από το 100%. Τελικά δεν γεύτηκαν το "νέκταρ" του ημιτελικού.

Εθνικός Ν. Τραπεζούντας (Μάκης Κωνσταντινίδης):1.Αγοραστός Νίκος 2. Αντωνιάδης Μιχάλης 3. Μούκας Νίκος  4. Τερζίδης Περικλής(67’  Παπακωνσταντίνου Λάζος) 5.Μιχαηλίδης Αλέξανδρος(78’  Μήτρου Νίκου) 6. Λυκίδης Ανέστης  7. Ζαννέτας Ιωακείμ  8. Τερζίδης Χρήστος  9. Αραβίδης Γιώργος  10. Κωνσταντινίδης Γιώργος (λολής)