Ερμής Εξοχής-ΑΕ Ποσειδών Π.Π.Π. 1-2 Στην επόμενη φάση οι "νότιοι"!

Μεγάλη νίκη-πρόκριση πέτυχε ο Ποσειδώνας στην Εξοχή επικρατώντας του τοπικού Ερμή με 1-2 σκορ περνώντας έτσι στην ημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας.
Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι οι Νότιοι ήταν πιο αποτελεσματικοί,είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν.

Το σκορ άνοιξε στο 20' λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλαμπάκα.Το πέναλτι κέρδισε μετά από πολύ όμορφη ενέργεια ο Κυρτέγος.
Το 0-2 έγινε και πάλι με στημένη φάση όταν πάλι από φάουλ που κέρδισε ο Κυρτέγος εκτός περιοχής, ο Αποστολίδης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζιφλίδη. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προσπάθησαν να πετύχουν ένα τέρμα που θα τους ξαναβάλει στο παιχνίδι και το κατάφεραν στο 62' λεπτό όταν ο Εγγλέζος με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 1-2.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Εξοχή προσπάθησε με μεγάλες μπαλιές να ισοφαρίσει χωρίς να χάσει κάποια μεγάλη ευκαιρία και τον Ποσειδώνα να είναι απειλητικός στις αντεπιθέσεις και να διαχειρίζεται σωστά το 1-2 υπέρ του που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι οι Νότιοι πέρασαν στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν σε διπλά παιχνίδια τον Γ.Α.Σ Σβορώνου.

Συνθέσεις ομάδων:

Ερμής Εξοχής: Ζιφλίδης, Σαρηγιαννίδης (75' Φαχουρίδης), Χαντζαρίδης, Αλεξιάδης, Βασιούρας, Atanasov (85' Ελέζι), Βασιλείου, Σόβα, Εγγλέζος, Κυπαρίσσης, Γιαζιτζόγλου

Α.Ε. Ποσειδών Π.Π.Π.: Γκεβρέκης, Τροίρης, Αποστολίδης, Γκανάβας (90 Bostanxhi), Οικονόμου, Κυρτέγος (81' Γιαπιτζής), Καλαμπάκας, Κολαξίδης, Σδούγκας, Τσικαδέρης (70' Χρυσόπουλος), Κατσαρός
Απο: Ποσειδών Π.Π.Π.